Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

epson ecotank L1250 drukarka na buteleczki

Jaka drukarka do domu lub małej firmy?

Planujesz zakup drukarki do domu? Szukasz urządzenia drukująco-skanująco-kopiującego do małego biura? Poniższy poradnik pomoże Ci dokonać najlepszego możliwego wyboru.

Szanuję Twój czas, dlatego zacznę od tego o czym jest, a o czym nie jest ten wpis. Skoro tu jesteś, to zapewne nie wiesz jak dokonać wyboru drukarki. Na którą firmę postawić i jaki model wybrać?

W czym Ci pomoże lektura tego poradnika? Dowiesz się na co zwrócić uwagę podczas wybierania drukarki – jakie parametry i funkcje są najbardziej przydatne. W czym Ci nie pomożemy? Nie wskażemy jednego, konkretnego i najlepszego modelu drukarki, ani nawet najlepszego producenta drukarek (chociaż będą podpowiedzi, aktualne na dzień publikacji) – wybór będzie należał do Ciebie. Aha, i nie będzie tu fachowych definicji i technicznego języka – to nie uniwersytet.

problem z drukarką
Problem z drukarką

Rodzaje drukarek

Oglądałeś Chłopaki nie płaczą? Z drukarkami jest tak, że musisz sobie odpowiedzieć na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: jak będziesz używać tego urządzenia.I wybrać taką, jakiej potrzebujesz.

Pod względem funkcjonalnym, Twój potencjalny wybór to:

 1. zwykła drukarka (i tylko drukarka)
 2. urządzenie wielofunkcyjne (drukowanie, kopiowanie – xero, skanowanie; ewentualnie z funkcją faksu)

Na wstępie, wypada zdać sobie sprawę, że drukarka bez skanera będzie oczywiście mniejszych rozmiarów – może to być dla Ciebie istotne, jeśli masz mało miejsca na biurku.

W przypadku domu i małych firm zarówno skaner, jak i funkcja xero bywają przydatne. Raczej nie będą potrzebne codziennie, ale raz na jakiś czas z pewnością. O ile skaner można obecnie zastąpić smartfonem, o tyle alternatywą dla kopiarki jest wyłącznie znalezienie na mieście komercyjnego punktu xero. Wiedz jednak, że drukarka wielofunkcyjna będzie droższa i w zakupie, i w eksploatacji.

Mimo wszystko, nasza subiektywna rekomendacja brzmi: lepiej jest mieć urządzenie wielofunkcyjne.

Typy drukarek

Toner, tusz, laserówka, atramentówka, buteleczki  – poniżej krótkie wyjaśnienie.

 • drukarka atramentowa – najpopularniejsza w domach; Aby móc drukować, należy uzupełnić w niej tusz (atrament). Atrament może mieć formę kartridża plastikowe pudełko), albo formę buteleczki z tuszem (do przelewania). Jedne drukarki wymagają tylko dwóch tuszy, a inne 4, 5 lub nawet 6:
  • 2 tusze – kupujesz tylko czarny + trójkolorowy i drukujesz;
  • 4 tusze i więcej – zazwyczaj musisz kupić wszystkie, czyli CMYK. Jest to skrót od: C – Cyan/Niebieski, M – Magenta/Purpurowy, Y – Yellow/Żółty, K – Black/Czarny; Czasami producenci potrafią zastosować także Szary (Grey) i/lub Czarny Fotograficzny (Black Photo);
 • drukarka laserowa – nie działa na atrament, tylko na taki specjalny proszek, który służy jako główny składnik do drukowania – owy proszek w swoim opakowaniu to toner.

Drukarka laserowa czy atramentowa

To drugie z gatunku tych ważnych pytań. Żeby móc na nie odpowiedzieć, musisz najpierw oszacować ile będziesz drukować. O tym co będzie dla Ciebie lepszym wyborem zadecyduje głównie to, jak dużo drukujesz. Czemu? Wywnioskuj po niektórych zaletach i wady drukarek.

Plusy i minusy drukarek laserowych

Zaczynamy od zalet urządzeń na toner:

 • Wydajność. Toner pozwala zazwyczaj wydrukować od 1 000 do 10 000 stron (wg. danych producentów); Jeśli naprawdę mało drukujesz, to jeden toner może Ci starczyć nawet na parę. Przeważnie koszt wydruku pojedynczej strony będzie niższy w przypadku drukarki laserowej niż atramentowej;
 • Toner nie zasycha (w przeciwieństwie do kartridży z drukarek atramentowych).
 • Lepsza jakość druku (niż większość domowych drukarek atramentowych) i szybkość wydruków (przy wydruku kilku kartek – pojedyncza kartka będzie drukowała się w podobnym czasie).

Czas na wady urządzeń laserowych:

 • Cena zakupu – jeśli chcesz mieć wszystko to zaczynasz od wydatku w postaci minimum 1500-1600 zł.
 • Cena oryginalnych tonerów (materiały eksploatacyjne) – zazwyczaj toner oryginalny kosztuje od 200 do 500 zł za sztukę. Bywa tak, że komplet 4 oryginalnych tonerów (czarny, niebieski, żółty, magenta) kosztuje równowartość drukarki lub niewiele mniej. Na szczęście są zamienniki (toner nieoryginalny, aternatywny).
 • Bęben drukarki. Eksploatacja laserówki to nie tylko wymiana tonerów. Czasami (nie w każdej) trzeba również wymienić bęben/drum unit. Warto mieć tę świadomość, że np. co 10 000 wydruków pojawi się taki dodatkowy koszt. Bęben kosztuje zazwyczaj mniej więcej co toner.
koszty eksploatacji drukarki (tonerów i cena wydruku - screen z centrumruku.pl)

Dla kogo laserówka

Po pierwsze, laserówki są dla tych, którzy dużo drukują. Czyli jakieś kilkadziesiąt kartek tygodniowo – kilkaset miesięcznie. Raczej będą to małe firmy. Ewentualnie mogą to być na przykład nauczyciele, logopedzi – osoby wykonujące zawód, w którym czasami trzeba wziąć na siebie ciężar i koszty wydruków niezbędnych do pracy.

Po drugie, będą to osoby, które na to stać. Zwłaszcza, jeśli poszukują drukującego w kolorze wielofunkcyjnego urządzenia laserowego. Ceny drukarek laserowych obecnie przedstawiają się następująco:

 • od 500-600 zł – zwykła drukarka laserowa (bez skanera, bez druku kolorowego);Nnp. Drukarka laserowa Xerox Phaser 3020, albo HP Laser 107A.
 • od 700 zł w górę – urządzenie wielofunkcyjne (bez druku kolorowego);
 • od 800 zł – urządzenie laserowe – kolorowe (bez skanera);
 • od 1500 zł – wielofunkcyjny kombajn laserowy (druk kolorowy); Urządzenie w miarę tanie w późniejszej eksploatacji: od 2400 zł.
problem z drukarką

Plusy i minusy atramentówek

Główną i największą zaletą drukarek atramentowych jest cena:

 • najtańsze modele (i to wielofunkcyjne) kosztują nieco ponad 200 zł.
 • urządzenia na buteleczki z atramentem (np. serie EcoTank firmy Epson oraz Ink Tank i Smart Tank firmy HP) zaczynają się mniej więcej od 600 zł.
 • buteleczki (oryginalne) to koszt na poziomie 100-150 zł.
 • buteleczki mają olbrzymią wydajność – nawet 7000 – 8000 wydruków.

No i to by było na tyle dobrych informacji. Teraz te gorsze:

 • 2 (lub 4) oryginalne tusze do najtańszych drukarek to mniej więcej ich równowartość – około 150 – 200 zł. Wydrukujesz przy ich pomocy około 200-300 kartek.
 • Atrament zasycha. Może się tak stać, gdy dłuższy czas nie drukujesz. Czyli ile konkretnie? Ciężko powiedzieć. W internecie spotyka się opinie, że czasami wystarczy nawet 2 tygodnie. Mnie się to nigdy nie przytrafiło po 2 tygodniach – wydaje mi się, że przerwa w drukowaniu musi być nieco dłuższa, aby doprowadzić do zaschnięcia dysz.

Dla kogo atramentówka

Zakładam, że szukasz wydajnej i ekonomicznej drukarki do zastosowań typowo domowych, a nie np. do drukowania zdjęć. Zakładam również, że drukujesz poniżej 100 kartek miesięcznie. Jedyny słuszny wybór to drukarka atramentowa na buteleczki z tuszem (np. EcoTank / Smart Tank). Co więcej, w porównaniu z klasycznymi drukarkami na kartridże, mają (przeważnie) mniejszy problem z zasychaniem tuszu. Co jakiś czas same czyszczą głowice drukujące – chroni to przed zasychaniem tuszu. Oczywiście w tym celu urządzenie musi być cały czas podpięte do prądu. Warto spytać sprzedawcę o tę funkcję.

Klasyczne drukarki atramentowe aktualnie straciły rację bytu – mają bardzo drogie kartridże i często (zwłaszcza w nowych modelach) nawet nie można zakupić tańszych zamienników.

epson ecotank L1250 screen strony producenta
Epson EcoTank – screen ze strony producenta

Przydatne funkcje w drukarkach

Krótki przegląd funkcji drukarek (urządzeń wielofunkcyjnych), które mogą okazać się przydatne w codziennym użytkowaniu. Warto rozważyć wybór modelu, który je posiada. Są to rozwiązania, które mogą wystąpić zarówno w drukarkach laserowych, jak i atramentowych.

Drukowanie sieciowe – WiFi i/lub LAN

Podstawowe, tańsze modele komunikują się z Twoim komputerem przez kabel USB (UWAGA – często producenci nie dołączają takiego kabla – należy go nabyć osobno). Bogatsze wersje poszczególnych modeli mogą mieć również inne tryby połączenia:

 • LAN (ethernet, kabel sieciowy) – drukarkę podłączasz kablem do routera i dzięki temu każde urządzenie, które również jest podpięte do tego routera może na niej drukować.
 • WiFi – drukarka może połączyć się z Twoim routerem (Twoją siecią WiFi) bezprzewodowo. Gdy będzie połączona, każde urządzenie w domowej sieci będzie mogło na niej drukować i skanować. Druga funkcjonalność WiFi w drukarce pozwala łączyć się z nią bezpośrednio. Nie musi być zatem podłączona do routera – telefonem lub laptopem możesz bezpośrednio się połączyć z WiFi emitowanym przez drukarkę i uzyskać w ten sposób możliwość drukowania i skanowania.

Opcje LAN i WiFi mogą występować w drukarkach razem lub osobno (jako pojedyncze funkcje).

Duplex (dupleks) – drukowanie dwustronne

W każdej drukarce możesz ręcznie drukować dwustronnie. Najpierw zostaną wydrukowane na przykład strony parzyste, a następnie będziesz musiał wyjąć wydrukowane kartki, odpowiednio przełożyć (wzdłuż właściwej krawędzi) i z powrotem zaaplikować do podajnika papieru w celu zadruku stron nieparzystych.

Drukarka może to jednak zrobić za Ciebie jeśli wybierzesz urządzenie z dupleksem. Drukarka sama cofnie kartę po zadruku pierwszej strony w celu nałożenia wydruku na drugiej stronie. Dopiero wydruk dwustronny wyrzucany jest na tacę wyjściową. Oszczędzasz papier i swój czas. Fajny bajer, prawda?

Automatyczny Podajnik Dokumentów – ADF

Skrót ten pochodzi od angielskiego zwrotu: Automatic Document Feeder. Funkcja ta pozwala na skanowanie / kopiowanie wielostronicowych dokumentów bez konieczności ręcznego podawania każdej ze stron (lub zamieszczania ich pojedynczo na szybie skanera). Dokumenty umieszczone w specjalnym podajniku (ADF) zostaną automatycznie pobrane i jednostronnie zeskanowane / skopiowane.

Jest także rozwiązanie ARDF / RADF (Automatic Reversing Document Feeder) – automatyczny podajnik dokumentów z odwracaniem arkuszy. Spotyka się także polską nazwę  automatyczny dwustronny podajnik oryginałów.

Inne funkcje w drukarkach

Drukowanie sieciowe, dwustronne i automatyczny podajnik to najważniejsze funkcje, których obecność warto rozważyć. Oczywiście jest ich sporo więcej, ale w większości są one drugorzędne i można bez nich żyć. Między innymi to:

 • skanowanie dwustronne
 • NFC (komunikacja bliskiego zasięgu NFC -Near Field Communication)
 • możliwość wysyłania/odbierania faksów
 • faksowanie do e-maila
 • wydruk bez marginesów
 • drukowanie z urządzeń mobilnych
 • skanowanie do e-maila
 • drukowanie z chmury
 • nadruk na płytach CD/DVD

Najlepsza na świecie drukarka do domu i małej firmy

Jest ekonomiczna – tania w eksploatacji. To chyba najważniejszy warunek. Mimo wszystko warto zwrócić także uwagę na:

 • Rozmiar (wymiary) – odpowiedni do możliwości naszego biurka.
 • Jakość wydruków – zwłaszcza, jeśli planujemy drukować także zdjęcia/grafiki.
 • Głośność i szybkość druku – niektórzy irytują się, jeśli te parametry ich nie zadowalają.
 • Rozmiary i grubość obsługiwanego papieru
 • Gwarancja – miło by było gdyby wynosiła 24 lub więcej miesięcy.

Koniecznie sprawdź czy drukarka ma

Zamienniki. Zweryfikuj istnienie zmiennych tonerów / kartridży / buteleczek. W przypadku tonerów sprawdź także, czy zamienniki posiadają w standardzie CHIP. Brak chipa, może okazać się kłopotliwe, ponieważ trzeba go przełożyć z oryginalnego tonera – zależnie od jego konstrukcji, czasami bywa to skomplikowane.

Brother, Canon, Epson czy HP

A może Kyocera, Lexmark lub Ricoh? Ciężko jednoznacznie wskazać najlepszego producenta. Kto jest Dacia, a kto Volvo. Chyba się tak nie da. Aczkowiek…

W przypadku zakupu urządzenia wielofunkcyjnego, w momencie publikacji tego tekstu, wybierałabym spośród urządzeń EcoTank marki Epson.

Gdyby chodziło o urządzenie do firmy i zakładałabym większe potrzeby korzystania z drukarki, to… wybierałabym pomiędzy urządzeniami marek Canon oraz Brother (Canon i-SENSYS MF641Cw vs Brother DCP-L3510CDW).

Canon vs Brother - wielofunkcyjne urządzenie laserowe
Canon vs Brother – screen z porównywarki jednego ze sklepów internetowych

Podsumowanie

Jaką wybrać drukarkę do domu lub małej firmy? Odpowiedź oczywiście taka jak u prawnika – to zależy. Zależy głównie od tego jak dużo drukujesz. Jeśli to drukarka do firmy to raczej kieruj swoje myśli w stronę urządzenia laserowego. Jeśli to potrzeby typowo domowe, to szukaj urządzenia na buteleczki z tuszem. Gdy decydujesz się na drukarkę atramentową pamiętaj, aby od czasu do czasu coś wydrukować / skopiować. Powodzenia w wyborze najlepszej drukarki!