Czy strony ślubne mają szanse być obowiązkowym elementem każdego ślubu i wesela? Czy wyprą klasyczne, papierowe zaproszenia, czy może raczej będą stylowym ich uzupełnieniem? A może to tylko gadżet dla zamożniejszych par młodych…?
Rosnące zainteresowanie stronami ślubnymi, jakie odnotowujemy w ostatnim czasie w ramach usługi tworzenie stron internetowych zdaje się to potwierdzać gotowość polskich par planujących ślub i wesele (oraz prawdopodobnie ich gości) na usługę stworzenia strony ślubnej.
Przemysł ślubny i weselny stale się rozwija. Od czasów, gdy wystarczyło wydrukować na domowej drukarce zaproszenia, wynająć salę, kucharkę i orkiestrę sporo się zmieniło. Dziś mamy fikuśne zaproszenia, napisy „love”, foto-budki, wspaniałe auta ślubne, rozmaite wystroje sal, niezapomniane wieczory kawalerskie i panieńskie. A wszystko to mogą zorganizować za nas konsultanci ślubni zwani inaczej wedding plannerami. Znany magazyn biznesowy Forbes podaje, że “wartość rynku ślubnego w Polsce przekracza 7 mld zł“.
Granica wieku osób aktywnie korzystających z Internetu także regularnie się przesuwa. Zgodnie z badaniami CBOS z 2019 roku: Z internetu powszechnie korzystają najmłodsi respondenci (18-24 lata) i mający od 25 do 34 lat. W sieci jest także ogromna większość badanych w wieku 35 do 44 lat, trzy czwarte mających od 45 do 54 lat i ponad połowa mających od 55 do 64 lat. Offline pozostaje trzy czwarte najstarszych ankietowanych (w wieku 65 lat i więcej). Coraz więcej osób dobrze radzi sobie w internecie. Olbrzymia większość ludzi posiada smartfony, przy pomocy których korzysta z Internetu, przegląda strony internetowe i prowadzi aktywności w mediach społecznościowych. Według badań Genius/PBI w czerwcu 2020 z internetu korzystało 27,2 mln Polaków (13,8 mln kobiet oraz 13,4 mln mężczyzn).
Zdecydowanie nie, to pomysł stary prawie tak jak internet. Wcześniej było to rozwiązania stosowane raczej przez osoby z branży informatycznej lub marketingowej. Jednak obecne możliwości techniczne wraz z powszechnością dostępu sprawiają, że to rozwiązanie coraz bardziej popularne. Istnieje szereg ofert, które zakładają stworzenie witryny internetowej dla przyszłych nowożeńców. Od takich do samodzielnej budowy, po dedykowane rozwiązania oparte o indywidualne konsultacje.
Także budżety z jakimi muszą liczyć się Młodzi decydując się na stronę ślubną są stosunkowo szerokie – od darmowych, gdzie samemu trzeba włożyć więcej pracy, po sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Tańsze rozwiązania zazwyczaj wymagają od Pary Młodej większego zaangażowania czasowego, pewnych umiejętności technicznych, a także zmysłu graficznego, co sprawia, że powszechność stron ślubnych nie jest na najwyższym poziomie. Zaś rozwiązania profesjonalne, które wiążą się z wyższą ceną stron ślubnych, sprawiają, że należy je traktować raczej jako dobro luksusowe, na które nie każdego będzie stać.
Taka strona internetowa w zasadzie może wszystko. Jedyne ograniczenie to wyobraźnia i… budżet.
Strona ślubna powinna spełniać kilka funkcji:
Najbardziej popularne rozwiązania, które stosuje się na stronach ślubnych zakładają:
Życie strony ślubnej można podzielić na trzy etapy:
Każdy z tych etapów może wiązać się ze zmianą treści na stronie oraz modyfikacją jej wyglądu.
Przez uroczystościami, czyli na etapie organizacyjnym, goście ślubni/weselni mający dostęp do takiej strony ślubnej przede wszystkim mają wszystkie niezbędne informacje zebrane w jednym miejscu. Może się to okazać bardzo przydatne, tym bardziej, że papierowe zaproszenia, które otrzymają łatwo zgubić. Za pomocą strony poinformujecie bliskich o dacie, godzinie i miejscu ślubu oraz wesela, ale nie tylko. W wygodny i prosty sposób zbierzecie potwierdzenia obecności na uroczystości.
Jednak w momencie, gdy już powiecie sakramentalne TAK, strona można zmienić swój wygląd. W momencie, gdy wszyscy goście są już na przyjęciu, strona ślubna może zaprezentować na przykład plan przyjęcia, dostępne menu, czy chociażby życzenia dobrej zabawy od Was dla gości.
A po weselu…na Waszej stronie ślubnej, prócz podziękowań, może pojawić się teledysk ślubny, nagranie video oraz galeria zdjęć z Tego Dnia. Kiedyś „kaseta ze ślubu” lub album od fotografa krążyły po rodzinie nawet kilka miesięcy. Dziś, bez naruszania niczyjej prywatności, można udostępnić je gościom w wygodny i szybki sposób przez internet, a oryginał bezpieczny pozostaje u Nowożeńców.
Zależnie od Waszych preferencji strona może być publicznie dostępna, ale również może zostać skonfigurowana w taki sposób, aby zapewnić jak największą prywatność. Zarówno cała strona, jak i jej część (np. zdjęcia) może być dostępna na hasło.
W przypadku korzystania z formularzy rezerwacji prezentów lub potwierdzeń, po stronie wykonawcy leży również należyte zabezpieczenie witryny zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych.
Pary najczęściej decydują się na indywidualny adres w domenie .pl – na przykład, gdy przyszli Państwo Młodzi to Justyna i Michał:
Taki adres jednak musi być dostępny do zakupu.
Alternatywą wobec własnego adresu, może być subdomena. Wówczas adres strony ślubnej będzie brzmiał np.:
To kwestia mocno indywidualna. Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla każdego. Sporym ograniczeniem są tutaj kwestie finansowe, gdyż jak wiadomo, organizacja ślubu i wesela kosztuje nie mało. Niewątpliwie jednak, profesjonalna strona ślubna może być atrakcyjnym rozwiązaniem, które zdecydowanie wzbogaci i urozmaici oprawę uroczystości. Wykorzystanie jej także później, do prezentacji materiałów multimedialnych oraz podziękowań będzie również miłym ukłonem w stronę bliskich oraz ciekawą pamiątką z tego wyjątkowego dnia.
Chcesz mieć profesjonalną stronę ślubną?
Sprawdź: STRONA ŚLUBNA lub skontaktuj się.
Zobacz przykładowy wygląd takiej strony – jak widać, na zachodzie, to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne: