Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Bateria w telefonie szybko się rozładowuje? Jak dbać o baterie w smartfonie?

Bateria w Twoim smartfonie szybko się rozładowuje? Podpowiadamy, jak dbać o baterie w telefonie? Jak przedłużyć żywotność baterii i czas pracy?

Czy znasz to uczucie? Ważny telefon, rozmowa, meeting w mediach społecznościowych, a tu nagle „bach”. Bateria w telefonie mówi „do widzenia”. Rozładowuje się. To bardzo częsty scenariusz. Smartfony są już nieodłączną częścią naszego życia. Służą nam do pracy, zdobywania informacji, kontaktu między ludźmi. Niestety, ilość aplikacji, z których codziennie korzystamy: nawigacja, social media, wyszukiwarka połączeń PKP i inne sprawiają, że żywotność telefonu pozostawia wiele do życzenia. Wiele osób potwierdza, że ich smartfony rozładowują się w ciągu doby od naładowania i to w najmniej oczekiwanym momencie. Jak zatem dbać o baterie w smartfonie? Akumulator? Służymy praktycznymi poradami poniżej!

Zacznijmy od początku. Co warto wiedzieć o baterii? Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje?

Bateria w smartfonie to bardzo „delikatny” element, który potrzebuje ze strony użytkownika odpowiedniej troski i uwagi. Najczęstszym powodem szybkiego rozładowywania się baterii są nieodpowiednie nawyki właścicieli telefonów. Najważniejsze z nich:

  • duża eksploatacja wyświetlacza w telefonie – ustawiasz wyświetlacz ekranu, jego parametry jak najwyżej? To błąd! Im więcej światła, tym szybciej nasz telefon odmówi współpracy. Nowe modele smartfonów mają już wbudowaną bardzo praktyczną funkcję dostosowania intensywności ekranu do oświetlenia otoczenia i jego jakości. Pomaga to nie tylko oszczędzać baterię, ale też nasz wzrok. Zbyt długie patrzenie w jasny ekran może być męczące i szkodliwe dla naszego zdrowia,
  • aplikacje działające nieustannie w tle – Wi-Fi, lokalizacja, GPS – ściągamy bardzo wiele aplikacji na smartfona. Nawet, jeśli używamy ich od czasu do czasu one działają w tle. Dotyczy to aplikacji mediów społecznościowych, ale i Wifi, Map Google. Nie korzystamy z nawigacji samochodowej, a aplikacja jest cały czas na czuwaniu. Nieustannie pracuje… Ciągłe podłączenie do sieci, to nieprzerwane pobieranie danych, które zabiera energię baterii,
  • telefon włączony 24h – warto wyłączać smartfona choćby na noc. Szybko zauważymy, że wydłuży to znacząco czas pracy baterii. Warto też zaznaczyć, że telefon dużo szybciej się ładuje, gdy jest wyłączony. Bez pracy aplikacji.

Na czas rozładowania baterii mają też wpływ warunki atmosferyczne. W zimie dużo częściej zdarza się, że poziom baterii spada nagle z dajmy na to 20% do 0%. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja urządzenia, kiedy mróz i niskie temperatury nas dotykają jest priorytetowa.

Bateria w telefonie szybko się rozładowuje? Jak dbać o baterie w smartfonie?

Jak sprawdzić co zjada baterię?

Jak napisaliśmy powyżej duży wpływ na żywotność baterii mają między innymi aplikacje działające w tle. Przejdźmy zatem do konkretów: jak sprawdzić, które konkretnie apli pobierają najwięcej energii, nawet, kiedy ich teoretycznie nie używamy?

  • wejdź w „Ustawienia”,
  • kliknij w zakładkę ” Bateria i oszczędzanie energii”

W następnych krokach możesz nie tylko zweryfikować, jakie aplikacje zabierają energię i rozładowują baterię. Możesz też ustalić zakres działania tych aplikacji, wyłączyć poszczególne funkcje.

Co zrobić, gdy bateria w telefonie szybko się rozładowuje?

Myślisz nad zakupem nowej baterii, bo stara się rozładuje? Warto przed inwestycją postawić na inne prewencyjne działanie, które może znacząco pomóc.

  • zrób „porządki” w aplikacjach i „rachunek sumienia użytkownika smartfona”. Zastanów się dobrze, z których aplikacji naprawdę korzystasz. Jeśli danego programu użyłeś tylko raz lub nawet wcale, to może warto go usunąć? Odciążysz, dzięki temu baterię. W przypadku tych regularnie używanych warto określić czas ich działania. Zaznacz m.in. kiedy dana aplikacja może pobierać dane z Google Maps i lokalizacji. Samsung, Sony to jedne z tych marek, które pozwalają dokładnie ustawiać zezwolenia aplikacji. Korzystajmy z tej możliwości, dbając o telefon i baterię,
  • ładuj telefon na wyłączonej komórce,
  • nie korzystasz z Internetu bezprzewodowego w danym momencie? Wyłącz dane komórkowe i Internet mobilny,
  • zainwestuj w dobrą ładowarkę, która dobrze ładuje baterię litowo-jonowe,
  • zwiększ pojemność na karcie Sim i w pamięci urządzenia – bateria w twoim telefonie „bęðzie Ci wdzięczna,

Bateria w smartfonie – jak wydłużyć jej pracę?

Każda bateria w telefonie ma określoną żywotność. Bateria w Twoim telefonie rozładowuje się błyskawicznie? Warto wejść na moment w rolę „mobilnego Sherlocka Holmesa – znaleźć przyczynę lub przyczyny szybkiego zużycia baterii. Decyzje o wymianę baterii zawsze możesz podjąć – warto jednak wcześniej sprawdzić jak możesz zadbać o tą dotychczasową i swój telefon.