Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Dysk SSD vs HDD

Co daje wymiana dysku na SSD w laptopie?

Dyski SSD i HDD służą nam do przechowywania danych w trwały sposób, tak aby po ponownym uruchamianiu sprzętu nie znikały. Dane są przechowywane w uporządkowany sposób, można je modyfikować i usuwać.

Dyski HDD (Hard Disc Drive) to klasyczne nośniki używane od dawna w komputerach. Działają na zasadzie wirujących magnetycznych talerzy, które zapisują dane. Występują w dwóch rozmiarach: mniejszy 2,5 cala – używane głównie w laptopach oraz większe 3,5 cala – montowane w komputerach stacjonarnych. Ich zaletą jest możliwość zakupu dużej pojemności w dobrej cenie, niestety ich prędkość odczytu i zapisu danych jest niska ( budżetowe ok 50 MB / s, a droższe opcje ok 120 MB / s ). Dobrze się sprawdzą jako dodatkowy dysk na przechowywanie danych. Ze względu na swoją budowę są głośne, awaryjne oraz podatne na uszkodzenia (np. upadek, wstrząs), a koszt odzysku straconych danych może może być liczony w tysiącach złotych.

Działanie dysku SSD (Solid State Drive) jest oparte na pamięci flash – nie ma tam żadnych ruchomych części, co zapewnia większą odporność na uszkodzenia mechaniczne spowodowane wstrząsami, działa bezgłośnie, a dzięki operowaniu na pamięciach półprzewodnikowych szybkość zapisu i odczytu oscyluje od 250 do nawet 3500 MB / s. Możemy go dostać w rozmiarze 1,8 cala oraz 2,5 cala, albo w formie NVM Express. Niestety posiadają ograniczoną liczbę cykli zapisu danych, co ogranicza ich żywotność. Minusem jest także cena – wyższa względem HDD.

W najnowszych laptopach dysk SSD jest standardem, ale wersje budżetowe mogą być wydane z HDD. Niekiedy stosuje się NVMe, ale nie każdy sprzęt ma możliwość jego montażu – co nie dotyczy dysku SSD, którego zawsze możemy zamontować.

Wymiana zwykłego dysku HDD na SSD znacznie przyśpiesza komputer, usprawnia jego działanie, a komfort pracy jest nieporównywalnie lepszy.

Do wymiany dysku potrzebujemy śrubokręt krzyżakowy oraz znajomość wnętrza laptopa. Często wystarczy odkręcić klapkę na tylnej obudowie, odpiąć stary i założyć nowy. Czasem jednak trzeba zdjąć całą tylną pokrywę i  dopiero wtedy ukaże nam się owy przedmiot. Następnie zostaje nam instalacja nowego systemu lub przeniesienie go z poprzedniego dysku za pomocą „koloniarki”  lub bezpłatnego programu EaseUS™ Todo Backup.

Po wszystkim, jeśli poprzedni dysk był sprawny możemy go włożyć do zewnętrznej obudowy. Dzięki temu może nam służyć jako dysk przenośny.