Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

windows 10 sfc gdy windows sie nie uruchamia

Naprawa plików systemu Windows poleceniem SFC (System File Checker)

W sytuacji, gdy pewne funkcje systemu Windows nie działają, istnieje polecenie, które może je naprawić. Służy do tego wbudowana w system funkcja kontroler plików systemowych, czyli komenda SFC (System File Checker). Polecenie to, jest jednym z podstawowych, które stosuje niemal każdy informatyk, czy też serwis komputerowy, mający za zadanie rozwiązać problemy z systemem Windows. Warto je samodzielnie stosować raz na jakiś czas – w ramach czynności porządkowych, profilaktycznych.

Funkcja ta służy do naprawy uszkodzonych lub dodawania brakujących plików systemowych. I przy wielu problemach z Windowsem potrafi wręcz „uratować życie” właścicielowi komputera. Na dodatek, jest tak prosta, że każdy może ją zastosować. Jeśli wiesz czym jest wiersz poleceń, konsola cmd, terminal (spotyka się różne nazewnictwo), to wystarczy, że uruchomisz ja z uprawnieniami administratora i wpiszesz polecenie: sfc /scannow.

Jeśli jednak nie wiesz jak to zrobić, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym pokażemy, że naprawę plików systemowych można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • z poziomu systemu Windows (jeśli system się uruchamia)
  • ze środowiska WinRE/Windows Recovery, gdy system się nie uruchamia.

SFC spod Windowsa

Jeżeli system się uruchamia, należy uruchomić wiersz poleceń wyszukując go w systemie Windows ikoną lupy wpisując zwrot: „CMD” (ang. command-line interface), albo: „wiersz poleceń”. Następnie należy wyszukaną aplikację uruchomić jako administrator, np. poprzez kliknięcie na „Wiersz Poleceń” PPM (prawy przycisk myszy) i wybranie opcji „Uruchom jako administrator”.

cmd windows 10

Gdy pojawi się okno aplikacji, należy wpisać komendę „SFC /SCANNOW” oraz potwierdzić enterem. Po tym zabiegu, polecenie kontroli i naprawy plików systemowych będzie wykonywane przez kilka do kilkunastu minut.

SFC spod windowsa

Postęp skanowania i naprawy jest wyświetlany w procentach. Po jego zakończeniu możliwe są oczywiście dwa scenariusze:

  • Komunikat o braku błędów
  • Komunikat o braku możliwości wykonania operacji / polecenia
  • Komunikat o występujących błędach
    • Znaleziono błędy i naprawiono
    • Znaleziono błędy, ale nie naprawiono niektórych

Pierwszy i najbardziej oczekiwany scenariusz naprawy, to oczywiście komunikat o braku błędów, czyli tekst: „Windows Resource Protection DID NOT find any integrity violations”, który, że nie ma uszkodzonych plików.

sfc cmd windows 10

Nieco kłopotliwa będzie sytuacja, gdy naszym oczom ukaże się komunikat o tym, że ochrona zasobów systemu Windows nie może wykonać żądanej operacji, czyli: Windows Resource Protection could not perform the requested operation. W takim przypadku, firma Microsoft zaleca spróbować wykonać skanowanie SFC z poziomu trybu awaryjnego. Wcześniej jednak należy upewnić się, czy w folderze X:\Windows\WinSxS\Temp (gdzie X: to litera partycji, na której jest zainstalowany system Windows) znajdują się foldery: PendingDeletes i PendingRenames.

Kolejny możliwy scenariusz działania SFC, to wykrycie uszkodzonych plików oraz próba ich naprawy. O efektach oczywiście poinformuje nas stosownym komunikatem. Najbardziej oczekiwany, mówi o znalezieniu uszkodzonych plików i skutecznej ich naprawie. W CMD przeczytamy wówczas tekst:

Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them…”.

sfc cmd windows 10

Możliwy jednak jest także przypadek, że funkcja SFC zwróci nam komunikat mówiący o tym, że błędy zostały znalezione, jednak nie wszystkie udało się naprawić, czyli:

Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them”.

Wówczas, warto sprawdzić LOG (chronologiczny zapis zawierający informację o przebiegu naprawy). Jego lokalizacja jest podana w komunikacie. Można również spróbować innych metod naprawy (np. komend CHKDSK, czy też DISM), albo po prostu kilkakrotnie powtórzyć komendę SFC. Istnieje także możliwość użycia oprogramowania firm trzecich, takiego jak bezpłatne narzędzie o nazwie SFCfix autorstwa niemiro. To jednak temat na osobne artykuły.

SFC, gdy Windows się nie uruchamia

Jeśli w Twoim przypadku, nie możesz uruchomić komendy SFC z poziomu działającego systemu Windows, możesz spróbować wykonać ją z poziomu środowiska odzyskiwania – Windows Recovery Environment (określane mianem Windows RE lub WinRE). Bazuje ono na środowisku preinstalacyjnym Windows (Windows PE) i pozwala naprawić typowe przyczyny niemożliwych do uruchomienia systemów operacyjnych.

Środowisko to możemy wywołać między innymi:

  • za pomocą płyty DVD lub pendrive USB z systemem Windows; aby to wykonać należy uruchomić komputer z posiadanego nośnika (zmienić kolejność bootowania), a następnie zamiast „zainstaluj” wybrać opcję „napraw komputer
  • z poziomu Windows: By uruchomić WinRE należy otworzyć ustawienia wyszukując je lupą na pasku windows. Następnie trzeba wejśc w „Aktualizacja i zabezpieczenia” > „Odzyskiwanie” > „Uruchamianie zaawansowane” > „Uruchom teraz”.

Istnieje także możliwość, że WinRE uruchomi się na Twoim komputerze samo w sytuacji gdy będą miały miejsce następujące zdarzenia:

  • dwie kolejne nieudane próby uruchomienia systemu Windows.
  • dwa kolejne nieoczekiwane wyłączenia, które mają miejsce w ciągu dwóch minut od zakończenia rozruchu.
  • dwa kolejne restarty systemu w ciągu dwóch minut od zakończenia rozruchu.
  • błąd bezpiecznego rozruchu (z wyjątkiem problemów związanych z Bootmgr.efi).
  • błąd funkcji BitLocker na urządzeniach obsługujących tylko dotyk.

Gdy już uda Ci się wywołać środowisko odzyskiwania, aby wejść do konsoli CMD musisz wybrać „Rozwiązywanie problemów” > „Opcje zaawansowane” > „Wiersz polecenia”.

Aby z poziomu WinRE skorzystać z polecenia SFC, należy najpierw ustalić jakie są litery dysków:

  • partycji z plikami startowymi Windows
  • partycji z zainstalowanym Windows

To ważne, ponieważ nasza komenda będzie brzmiała inaczej niż ta wywoływana z poziomu systemu Windows.

Aby ustalić litery dysków, można to zrobić w prosty sposób, otwierając aplikację Notatnik. Można ją wywołać w konsoli wpisując: notepad.exe. Następnie wybieramy „plik” > „otwórz”. Gdy zobaczymy okno eksploratora należy wybrać „Ten Komputer”. Teraz widzimy spis wszystkich dysków/partycji, które widzi WinRE.

Zazwyczaj partycja z plikami startowymi, będzie miała literę “C” i będzie oznaczona jako “zastrzeżone przez system”. Partycja z zainstalowanym systemem Windows to ta, na której znajduje się katalog “Windows” – bardzo często ma literę “D”. Nie jest to jednak regułą, dlatego za każdym razem należy to ustalić. Możliwe są także sytuacje, gdzie nie ma osobnej partycji z plikami startowymi.

windows 10 sfc gdy windows sie nie uruchamia

Wracając jednak do interesującego nas polecenia, to komendę SFC w środowisku WinRE należy stosować z użyciem dodatkowych przełączników /OFFBOOTDIR i /OFFWINDIR. Formuła komendy to:

sfc /scannow /offbootdir=Y:\ /offwindir=Z:\windows

Y – Do podstawienia litera kierująca na partycję z plikami startowymi Windows

Z – Do podstawienia litera kierująca na partycję z zainstalowanym Windows

Autor: Jakub Wysocki