Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Problem z laptopem

Brak połączenia z Internetem w laptopie – jak samemu rozwiązać ten problem.

Brak Internetu w laptopie, to niewątpliwie bardzo częsta usterka. Brzmi dosyć ogólnie, ale w wielu przypadkach przyczyna jej wystąpienia jest wręcz banalna. A to oznacza, że stosunkowo łatwo ją usunąć. Zwłaszcza, w przypadku, gdzie internetu po wifi brakuje na laptopie, a na innych urządzeniach wszystko działa normalnie.

Przekonała się o tym Pani Zofia, która kilka dni temu, napisała na nasz fanpage Pogotowie Komputerowe na facebooku:

Od wczoraj wieczorem na moim komputerze wyłączył się całkowicie internet. Wszystkie inne urządzenia w domu działają, a on od wczoraj, kiedy mam ważną lekcję dzisiaj przestał działać. Możecie mi pomóc i powiedzieć co mam zrobić? Nie wiem, a czas mnie goni.

Mamy nadzieję, że poniższe porady będą zrozumiałe i czytelne oraz że ten wpis pomoże Wam rozwiązać problem z brakiem internetu w laptopie. Dla ludzi z branży informatycznej, rozwiązania o których przeczytacie poniżej, będą dziecinnie proste. Jednak osoby mniej techniczne, nie zawsze umieją sobie poradzić w takich sytuacjach. Uwierzcie nam, nasza główna działalność to serwis komputerowy i z problemem pod tytułem „nie działa internet w laptopie” mierzymy się nawet, co kilka dni. Dlatego, na tym przykładzie pokażemy, jak można szybko i skutecznie usunąć tę usterkę.


Niestety, ten wpis to wszystko co możemy dla Was zrobić na odległość – akurat w tym przypadku pomoc zdalna nie będzie możliwa.

Problem: brak Internetu – brak połączenia z internetem wifi (bezprzewodowo)

Pani Zofia, przesłała nam zdjęcie, które obrazowało problem z brakiem połączenia (w jej przypadku to laptop Sony Vaio):

brak połączenia z internetem po WiFi w laptopie Sony Vaio

Zależnie od systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim laptopie, ikona mówiąca o braku połączenia będzie wyglądała inaczej.

W omawianym przypadku mamy do czynienia z Windows 7. W artykule tym, zaprezentujemy także, jak poradzić sobie na laptopach z systemem operacyjnym Windows 10.

Rozwiązanie: włącz kartę sieci bezprzewodowej

Jedną z podstawowych przyczyn, że internet nie działa po wifi w laptopie, a na innych urządzeniach (np. na telefonie) nie ma problemu, jest wyłączona karta sieciowa. Procedura naprawy jest podobna w każdym przypadku. Pierwszym, absolutnie podstawowym krokiem do skutecznej naprawy jest włączenie karty WiFi. Zależnie od laptopa, włączanie i wyłączanie karty może odbywać się albo:

  • poprzez włącznik (suwak lub przycisk) zlokalizowany na obudowie notebooka
  • poprzez klawiaturę – klawisz funkcyjny, który działa albo po zwykłym kliknięciu, albo w połączeniu z przyskiem Fn (kombinacja klawiszy). Najczęściej włącznik Wifi, jest zlokalizowany na górze klawiatury, pod klawiszami: F3, F4, F5 itd.

Poszukaj włącznika / wyłącznika WiFi na obudowie laptopa

W omawianym przypadku urządzenia Sony Vaio, Pani Zofii dosyć szybko udało się znaleźć wspomniany przycisk – wystarczyło przesunąć suwak z OFF na ON i problem rozwiązany. Oto zdjęcie jakie nam przesłała:

włącznik sieci bezprzewodowej (suwak) Sony Vaio

Włącznik najczęściej jest opisany za pomocą zwrotu Wireless lub WiFi. W zależności od laptopa, zazwyczaj jest umieszczony z przodu lub z boku obudowy. Wówczas najczęściej jest to suwak. Bywa także, że jest to przycisk, zlokalizowany nad klawiaturą.

Na obudowie mojego laptopa nie ma przełącznika od WiFi

Od jakiegoś czasu obserwujemy, że producenci laptopów odchodzą od umieszczania na obudowie przycisku/suwaka WiFi. W takich sytuacjach należy, zwłaszcza w nowszych modelach, posłużyć się odpowiednim klawiszem na klawiaturze lub kombinacją klawiszy.

Włączenie funkcji sieci bezprzewodowej klawiszami

Niemal każdy laptop posiada zestaw tak zwanych klawiszy funkcyjnych. Są one, jak nazwa wskazuje, odpowiedzialne za różne funkcje. Można przy ich pomocy regulować jasność ekranu, głośność, blokować touchpad oraz oczywiście… włączać i wyłączać sieć bezprzewodową.

Jeśli klawisze nie są starte, to bardzo łatwo będzie wskazać, klawisz odpowiedzialny za interesującą nas funkcję – będzie oznaczony rysunkiem przypominającym propagację fal radiowych. Poniżej prezentujemy zdjęcie z przykładowymi klawiszami w laptopach popularnych producentów (m.in. Lenovo, Toshiba, Dell).

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, który przycisk odpowiada za WiFi w Twoim laptopie. Nie jest to ustandaryzowane i ujednolicone – każdy producent robi jak chce. W jednym przypadku funkcja ta będzie kryła się pod przyciskiem F2, w innym pod F3, a w jeszcze innym pod F7 lub PrtSc (PrintScreen). Zazwyczaj jednak, należy jej szukać w najwyższym rzędzie klawiszy.

Włączanie WiFi przy pomocy klawiatury

Włączając sieć bezprzewodową przy pomocy klawiszy funkcyjnych na klawiaturze, należy wziąć pod uwagę, że mogą one być skonfigurowane na dwa sposoby (często, w BIOS, można ustawić tę konfigurację):

  • pojedynczy klawisz, czyli jedno kliknięcie; zazwyczaj, przy takiej oryginalnej konfiguracji, litery F2, F3, F4 itd., są wykonane mniejszą czcionką, niż ikony obrazujące funkcję klawisza
  • kombinacja z Fn, czyli aby wywołać daną funkcję należy jednocześnie wcisnąć zlokalizowany w lewym dolnym rogu przycisk FN oraz klawisz funkcyjny, np. FN+F2

Windows 10 – włączanie sieci WiFi

W przypadku osób, które korzystają z systemu operacyjnego Windows 10, jest jeszcze jedna możliwość szybkiego włączenia WiFi. Należy najechać na ikonę sieci (wygląda jak globus), która jest umieszczona w prawym dolnym rogu, koło zegara i kliknąć na nią lewym przyciskiem myszy. Następnie wystarczy kliknąć przycisk „Sieć Wi-Fi”:

Włączanie sieci Wi-Fi w systemie Windows 10

Jak widać, problem nagłego „zniknięcia” połączenia bezprzewodowego, które powoduje brak internetu, często ma bardzo prostą przyczynę. Pewnie się zdziwicie, ale w naszym pogotowiu komputerowym w Wołominie, to bardzo częsty przypadek. A to nieopatrzne wciśnięcie klawisza funkcyjnego, a to „dziecko coś kliknęło”, a to kogoś zaciekawił suwak i go przełączył w inną pozycję. Zazwyczaj, opisane wyżej kroki pomagają i nie trzeba gnać do serwisu komputerowego.

Rozwiązanie nr 2 – sprawdź kartę sieci bezprzewodowej w menedżerze urządzeń

Powyżej opisane kroki w usunięciu usterki związanej z brakiem internetu po WiFi nie wyczerpują oczywiście tematu. Są jednak absolutną podstawą, do wykonania ich w pierwszej kolejności.

Jeśli dotarłeś/dotarłaś do tego miejsca, a Twój problem nie został rozwiązany, to możesz spróbować jeszcze jednego rozwiązania – wejdź do menedżera urządzeń, który pozwala użytkownikom przeglądać i zarządzać sprzętem podłączonym do komputera.

Jak to zrobić? Jest wiele ścieżek wejścia do menedżera urządzeń, najpopularniejsze to:

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy (PPM) w przycisk START, który znajdziesz w lewym dolnym rogu pulpitu (ikonę z logo Windows) i z wyświetlonej listy opcję Menedżer urządzeń.
  • Naciśnij jednocześnie kombinację: klawisz z logo Windows + R (Win+R). W oknie które się pojawi wpisz: devmgmt.msc
  • Jeśli na pulpicie masz ikonę „Mój komputer” lub „Ten Komputer” to kliknij ją PPM, wybierz „właściwości„, a następnie, po lewej stronie znajdziesz „menedżer urządzeń
  • wejdź do „Panelu Sterowania„. Jeśli masz ustawiony widok według kategorii wybierz „sprzęt i dźwięk„, gdzie w sekcji „urządzenia i drukarki” znajdziesz „menedżer urządzeń„. Jeśli masz ustawiony widok według dużych lub małych ikon, to od razu widzisz przycisk „menedżer urządzeń

W oknie które zobaczysz, musisz rozwinąć pozycję „karty sieciowe„. Zobaczysz wówczas, jakie posiadasz karty sieciowe, oraz czy są one włączone. Na poniższym przykładzie, bezprzewodowa karta sieciowa jest wyłączona, a druga z kart (od sieci „po kablu”) jest włączona i działa prawidłowo. Aby włączyć kartę WiFi przy w menedżerze urządzeń, należy kliknąć na nią PPM, a następnie lewym przyciskiem myszy (LPM) wybrać „włącz urządzenie„.

wyłączona karta sieciowa – menedżer urządzeń

Co jeszcze zrobić gdy nie działa WiFi?

Niestety nie jest możliwym stworzenie uniwersalnego poradnika z naprawy sieci bezprzewodowej. Powodów bowiem może być dużo więcej. Od konfliktu z oprogramowaniem antywirusowym lub błędów w systemie Windows, po uszkodzony lub brakujący sterownik, aż do uszkodzonej fizycznie karty sieciowej.

Jeśli żadna z powyższych porad nie zadziałała, to w Twoim przypadku najlepiej będzie zwrócić się do serwisu komputerowego lub osoby biegłej w takich zagadnieniach. W wielu przypadkach, osoba nieco bardziej techniczna poradzi sobie z naprawieniem WiFi w laptopie w kilka do kilkunastu minut.